Pronksi 7/9, Tallinn, 10124, Eesti, Telefonid: 6 777 367, 55 26 057
est
rusfin
Te asute:
MIRRA-EeVATagasi
MIRRA-EeVA
18.04.2014 11:29
Iga naise elus on perioode, mida iseloomustavad olulised kõrvalekaldumised organismi ainevahetusprotsesside tavalisest kulgemisest ja mitmesuguste organsüsteemide funktsionaalsest aktiivsusest. Üheks selliseks eredamaks perioodiks on aeg „pärast neljakümmet“, munasarjade vananemise aeg, suguhormoonide produtseerimise alanemine ja menstruaalse funktsiooni aegapidine kustumine.

On hästi teada, et just nendel eluaastatel kannatavad paljud naised sageli ärevustunde käes, tunnevad peavalusid ja –ringlust. Tekivad kaebused südamepekslemisele, kuumahoogudele, öisele higistamisele, valudele südames. Kõike seda saadab ärrituvus, unetus, emotsionaalne tasakaalutus ja halb meeleolu. Arvukad psühhoemotsionaalsed, endokriin-ainevahetuslikud ja vegetatiiv-veresoonkonna häired ühendatakse üldnimetuse „klimakteeriline sündroom“ alla. Sellise sündroomi avaldumisi on väga mitmeid. Hormonaalsele tasakaalutusele kaasneb naha kuivus, tupe limaskesta õhenemine, kihelemistunne ja valu suguakti ajal, suguiha vähenemine. Nõrgenevad vaagnapõhja, kusepõie ja kuseteede lihased, sageneb vajadus WC kasutamiseks. Klimakteerilises perioodis raskeneb juba olemasolevate haiguste kulg – kõrgvererõhutõbi, kardioskleroos, südame isheemline haigus. Üheaegselt soodustavad klimakteerilised häired uute haiguste teket.

Seega saame öelda, et klimakteerilise sündroomi ilmingud on hästi teada, samuti kui selle seisundi mõningate patogeneetiliste protsesside arenemine. Näiteks arenevad kaltsiumi suurenenud kao ja muude eluliselt vajalike mikroelementide ning vitamiinide tõusnud vajaduse korral tihti mineraalse (bioelementse) ainevahetuse häired, mis ilmnevad düselementoosina (eluliselt vajalike bioelementide sisalduse vähenemine või suurenemine ja/või nendevahelise suhte häirumine). Nii viib kaltsiumi ainevahetuse häirumine selle makroelemendi defitsiidi suurenemisele, luukoe progresseeruvale hõrenemisele (osteoporoosile) ja suurenenud luumurdude riski tekkimisele.

Klimakteerilise sündroomi raviks on töötatud välja palju hormoonpreparaate ja nende arv suureneb iga aastaga. Nende ravimite ülesandeks on aidata naistel toime tulla suguhormoonide vajakajäämisega. Seepärast sisestatakse naistele vähenenud hormoone ravimite näol pikaaegsete ravikuuridena – hormonaalse (asendus-) ravina. Üsna sageli soovitatakse selliseid ravimeid kasutada „kogu järelejäänud elu jooksul“.

Bioloogiliselt aktiivsetel toidulisanditel naistele „pärast neljakümmet“ on sama ülesanne – vähendada klimakteerilise sündroomi avaldumisi (veelgi parem oleks sündroomi ilmnemine üldse ära hoida). Kuid peamiseks erinevuseks hormoone sisaldavatest ravimitest on see, et biolisandites ei ole üldse hormoone.

Siit kerkib tihti küsimus – kas on üldse võimalik rääkida hormoondefitsiitsete seisundite ärahoidmisest või ravist (nende hulka kuulub ka klimakteeriline sündroom), kui kasutamist ei leia hormonaalsed vahendid?

Tegelikkuses ei ole see küsimus üldsegi nii paradoksaalne, nagu alguses näib. Pöörates kogu tähelepanu klimakteerilisele sündroomile unustame me selle, et paljudel naistel ei avaldu nimetatud häired klimakteerilise perioodi ajal üldse või siis avalduvad niivõrd nõrgalt, et ei tekita neile olulisi ebamugavusi. Nendel naistel on suur vaimne ja füüsiline töövõime, nad on harva haiged ja näevad head välja. Just nimelt sellised naised säilitavad kõrge vanaduseni selge mõistuse, hea mälu, aktiivse eluhoiaku ja välise veetluse.

Sellest võib teha järelduse, et klimakteerilise sündroomi arenemine koos selle raskete ilmingutega ei ole sugugi obligatoorne patoloogia. Enamgi veel, normiks loetakse just nimelt klimakteerilise sündroomi puudumist üldse või selle mõnede avaldumisvormide esinemist nõrgal kujul.

Seepärast on eluperioodil „pärast neljakümmet“ vaja pöörata suuremat tähelepanu oma tervisele, rakendada üldisi ja spetsiaalseid meetmeid. Ja mis on eriti tähtis, mitte lubada tekkida tähtsamate bioelementide, vitamiinide ja teiste eluliselt vajalike bioloogiliselt aktiivsete ainete vaegust. Eriti tähtsad on selles osas tsink, kaltsium, raud, askorbiinhape, B ja D grupi vitamiinid, isoflavonoidid jt. eluliselt vajalikud mikronutriendid. Üsna õigustatud on see suur tähelepanu, mida osutatakse viimasel ajal fütoöstrogeenidele. Neid taimseid „eelkäijaid“ loomsetele hormoonidele leidub paljudes toiduks kasutatavates taimedes, kusjuures mõnedes taimedes (näiteks oalaadsetes) eriti palju. Loomulikult saab neid bioaktiivseid aineid edukalt kasutada vastavates profülaktilistes ja ter-vistavates mineraal-vitamiinsetes kompleksides. Kompanii poolt välja töötatud bioloogiliselt aktiivne toidulisand MIRRA-EEVA ongi selliseks kompleksiks.

Biolisandid kujutavad enesest taimset päritolu bioaktiivsete ainete ja vitamiinide kompleksi.

Sojat kui põllumajanduslikku kultuuri teatakse juba mitmeid tuhandeid aastaid. Sama paljude aastate jooksul on inimesed kasutanud neid taimi ka tervistavate arstimite valmistamiseks. Kaasajal väärib erilist tähelepanu soja kasutamise võimalus naiste patoloogia korral – klimakteeriline sündroom, rasedustoksikoos, rinnanäärmete haigused jne. Soja ekstraktis on palju isoflavoone, milliseid võib teatud määral vaadelda kui hormonaalse asendusravi alternatiive (östrogeen-progesteroon) klimakteerilises perioodis. Looduslike „fütohormoonide“ toime inimorganismile on pehmem, kui sünteetilistel hormoonpreparaatidel, kusjuures kõrvaltoimed praktiliselt puuduvad.

On saabunud üksikud andmed isoflavoone sisaldavate BAT positiivsest toimest ärevusseisundite, unetuse, kuumahoogude, peavalude ja muude preklimakteerilisele ja klimakteerilisele perioodile iseloomulike sümptomite korral. Biolisandis kasutatav soja on looduslik, ohutu, geneetiliselt modifitseerimata.

Ristik (oalaadsete perekonnast) on oma kuulsust kogunud mitte ainult söödataimena, vaid ka laialdase kasutamise poolest paljude riikide rahvameditsiinis (maarohuraamatud soovitavad ristikut nakkus- ja kasvajaliste haiguste profülaktikaks). Punase ristikheina õied ja lehed on ammustest aegadest kasutusel magneesiumi, vase, kaltsiumi, kroomi, raua, fosfori ja A, C ning muude vitamiinide allikana. Ristikus leidub isoflavoone, ( taimseid östrogeene, mis nõrgendavad kliimaksi ja menopausi ilminguid).

BAT koostisesse kuuluv vitamiinne kompleks avaldab mitmekülgset soodsat mõju inimorganismile, millel on eriti suur tähtsus kliimaksi ja menopausi perioodidel.

B1 vitamiini (tiamiini) vaeguse korral alaneb valkude süntees, mille tulemuseks on negatiivne lämmastikubalanss. Häiritud saavad närvi- ja südameveresoonkond, seedeelundkond ning suguline süsteem. Saabub kiiresti vaimne ja füüsiline väsimine, lihasenõrkus. Ilmneb unetus, arteriaalne hüpotensioon.

B2 vitamiin (riboflaviin) toimib soodsalt kesknärvisüsteemile, nahale ja limas-kestadele. Riboflaviini vaeguse korral tekivad tihti isupuudus, peavalud, töövõime langus. Suuõõne limaskesti tabab sageli põletik, keel tursub ja muutub purpurpunaseks, suunurkadesse ilmuvad lõhed ja haavandid. Võib tekkida näo ja kaela naha põletik, samuti kui laugude lima- ja sarvkestal koos sellega kaasneva pisaratevoolu, kõrvetustunde ja valguskartusega.

B6 vitamiin (püridoksiin) – on vajalik valgu ja kolesteriini ainevahetuse normaalseks kulgemiseks. Püridoksiini vaegusele kaasnevad KNS (kesknärvisüsteemi) väljendunud muutused (ärrituvus, unisus, hulginärvipõletikud), nahkkatete ja limaskestade vigastused. Püridoksiin aitab kudedel omastada valke ja küllastumatuid rasvhappeid. Vitamiin mõjub soodsalt närvisüsteemi, maksa, vereloomesüsteemi toimimisele ja maonäärmete hapet moodustavale funktsioonile.

Vitamiin PP (nikotiinhape) korrastab kõrgemat närvitalitlust, seedeelundite ja naha funktsioone. Mõjub soodsalt südameveresoonkonnale, aitab normaliseerida arteriaalset vererõhku.

Foolhappe biokeemilised funktsioonid on üsnagi mitmekesised ja on seotud nukleiinhapete biosünteesiga ja aminohapete ainevahetusega nendest osavõtu kaudu. Muuhulgas on vitamiin vajalik närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks ja luuüdile.

Bioaktiivne toidulisand MIRRA-EEVA (50 kapslit á 0,4 gr ühes pakendis) sisaldab bioloogiliselt aktiivseid aineid sellisel hulgal, et kindlustab normaalse tarbimise korral (2 kapslit päevas) organismi ööpäevase vajaduse vitamiinide ja isoflavonoidide järele).

MIRRA-EEVA tarvitamise põhikuur kestab – 25 päeva. Paari päeva pärast võib seda kuuri korrata. Klimakteerilise perioodi kestes võib biolisandi kuure tervistaval eesmärgil korrata 2-4 korda aastas.

Kompanii MIRRA biolisandite valik võimaldab mitte piirduda ainult BAT MIRRA-EEVA kasutamisega, vaid rakendada selle biolisandi kombineeritud kasutamist muude BAT-ga sellistel juhtudel, kui klimakteerilisele perioodile kaasnevad väljendunud ainevahetuslikud ja muud häired. Siia kuuluvad näiteks üsnagi sageli esinev kaltsiumi, seleeni, tsingi ja vitamiinide defitsiit, psühhoemotsionaalsed häired, südame-veresoonkonna tegevuse häired jm. haiguslikud seisundid. Seejuures on BAT laialdane kasutamine profülaktilisel eesmärgil – absoluutselt hädavajalik. Kuidas likvideerida näiteks seleeni defitsiiti organismis, kui mitte biolisandite abil? Teha seda vaid suure seleeni sisaldusega toiduainete (rasv, küüslauk jm.) abil on erakordselt raske. Sama kehtib ka kaltsiumi, tsingi jne. kohta.

Nagu ka muude suvaliste juhtude korral on parimaks variandiks profülaktilisi, tervistavaid ja ravimeetmeid viia läbi Perearsti kaasamisega, kes on kompetentne nutritsioloogia, vitaminoloogia ja bioelementoloogia vallas. Kahjuks ei ole see alati võimalik. Kuid eksisteerib terve hulk ennast õigustanud toimivaid ja ohutuid boilisandite-nutritseutikumide kasutamise skeeme. Toome siin ära ühe nendest. See skeem lubab kindlustada naise organismi vajaliku hulga fütoöstrogeenidega, suguelundite süsteemile kõige vajalikumate mikroelementidega, E vitamiini ja selle teiste enamtoimivate variantidega, muude vitamiinidega. Artikli autorite kasutuses on olemas vaatluste tulemused selle skeemi kõrge toimivuse tõestuseks.

Biolisandid    Tablettide/kapslite arv 1 võtmiskorra jaoks    Võtmiskordade arv    Kuuri pikkus päevades
MIRRA-EEVA     1    2    25
MIRRA-SELEEN     1    2    25
    Vaheaeg 3 päeva         
MIRRA-EEVA    1    2    25
MIRRA-SELEEN    1    2    25

Kokku pakendeid:
MIRRA-EEVA – 2 pk.;
MIRRA-SELEEN – 2 pk.

Lõpetuseks tuleb rõhutada, et selliste BAA kasutamine, mis sisaldavad oma koostisosadena fütoöstrogeene, antioksüdante, vitamiine, tsinki, seleeni jm. vajalikke mikroelemente, on patogeneetiliselt täiesti põhjendatud ja enamgi veel, absoluutselt vajalik. Tõepoolest kannatab kliimaksi perioodil naise organism nimetatud bioaktiivsete elementide vaeguse käes, millega ongi seotud paljude „klimakteeriliste sümptomite“ teke. Biolisandi üksikute koostisosade korrastava toime mehhanismide selgitamine preklimakteerilises perioodis ja kliimaksi ajal ei kuulu käesoleva artikli piiridesse, kuid nendele küsimustele pühendatakse tähelepanu eraldi järgnevas publikatsioonis.

Biolisandil MIRRA-EEVA ei ole mitte mingeid mittesoovitavaid kõrvaltoimeid. Kasutamise vastunäidustuseks võib olla, nagu iga teiselgi biolisandil, vaid mõne koostisosa individuaalne talumatus.

Kirjandus:

Рудаков И. Женщинам после сорока и далее. МИРРА-ЛЮКС, 2001, декабрь
Рудаков И., Голубков А., Аксенова Е., Голубкова О. MИРРА-КАЛЬ-ЦИЙ. МИРРА-ЛЮКС, 2005, № 11
Рудаков И. Цинк нужен всем. МИРРА-ЛЮКС, 2006, № 3-4
Аксенова Е., Городничев Б., Рудаков И. МИРРА-ЛЮКС: МИРРА-СЕЛЕН , 2007, № 9-10
Рудаков И. (ред.) Биологически активные добавки к пище (справочник). М., ЗАО „МИРРА-М“ 2009, 160 с.

I.Rudakov, med. teaduste doktor, teadusdirektor
A.Golubkov, keemiateaduste kandidaat, peatehnoloog
J.Aksenova, osakonnajuhataja

    

Tagasi